DVB T2: jak w 2022 roku odbierać telewizję naziemną?

Technologia stale się rozwija – dotyczy to również telewizji naziemnej. W 2022 roku odbieranie programów TV będzie przebiegać nieco inaczej. Nadeszły zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy użytkownicy. Standard DVB T2 w połączeniu z kodowanie HEVC pozwala uzyskać wyższą jakość obrazu i dźwięku. Dzięki temu można uniknąć rozmaitych niedoskonałości, które były spowodowane np. działaniem niesprzyjających warunków otoczenia.

Dostęp do kanałów HD

Dzięki zmianom widzowie mogą zyskać nieograniczony dostęp do około 50 kanałów w jakości HD. Warto zaznaczyć, że część z nich oferowana jest w jakości UHD/4K. Nie trzeba obawiać się żadnych dodatkowych opłat, ponieważ telewizja naziemna pozostaje darmowa. Na uwagę zasługuje fakt, że sygnał DVB-T zostanie na stałe dezaktywowany (dotyczy multipleksu MUX1, MUX2, MUX3, MUX4).

Wydajna technologia kodowania obrazu

Czy zmiany są konieczne? Tak, ponieważ większość odbiorców oczekuje wysokiej jakości emitowanego obrazu i brzmienia. Standard DVB T2 oferuje o wiele wydajniejszą technologię kodowania obrazu. Ponadto, możliwe jest niższe zużycie pasma radiowego, więc w jednym multipleksie dostępnych jest więcej kanałów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości pojawiają się programy w rozdzielczości 4K.

Kiedy nastąpią zmiany?

Zmiany będą wdrażane etapowo, więc wszystko zależy od lokalizacji. Pod koniec marca standard DVB T2 zacznie obowiązywać w województwie lubuskim oraz dolnośląskim. Do końca czerwca bieżącego roku technologia DVB-T stanie się przeszłością w całym kraju.

You May Also Like

About the Author: Magda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *