
Wiele osób stawia na równi buty profilaktyczne i ortopedyczne. Te dwa pojęcia należy oddzielić od siebie grubą kreską. Obuwie ortopedyczne zostało stworzone w celu całkowitego wyeliminowania wad stóp lub wprowadzenia delikatnej korekty. Buty profilaktyczne mają zapobiegać powstawaniu wad stóp. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, w tym obuwiu powinna również istnieć możliwość montażu wkładki ortopedycznej. Tego rodzaju buty dedykowane są nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla dzieci. Śmiało można jednak powiedzieć, że modele profilaktyczne zalicza się do medycznego rodzaju obuwia.
Buty profilaktyczne – główne cechy
Po czym można rozpoznać buty profilaktyczne? Oto lista ich najważniejszych cech:
- dobiera się je we własnym zakresie,
- przeznaczone są dla osób zdrowych, które przez wiele godzin pracują na stojąco, (na przykład pielęgniarki, fryzjerki),
- pozwalają zadbać o prawidłowy kształt stopy,
- dzięki swojej specjalnej konstrukcji są w stanie zapobiegać bólom, jakie występują w obrębie pleców i kręgosłupa.
Dla porównania – obuwie ortopedyczne zostało stworzone po to, aby leczyć schorzenia występujące w obrębie stóp. Wybiera się je we współpracy z lekarzem specjalistą.
Buty profilaktyczne – zalety stosowania
Może na pierwszy rzut oka nie wyglądają one na wygodne, ale stosowanie profilaktycznego obuwia ma wiele zalet. Można zaliczyć do nich:
- większą wygodę,
- poprawę równowagi,
- lepsze rozłożenie masy ciała podczas chodzenia,
- lepsza stabilizacja dla stopy podczas wielu godzin spędzanych na stojąco,
- mniejsze obciążenie dla nóg i stóp,
- ochronę przed ewentualnymi kontuzjami.
Nie oznacza to jednak, że należy wybierać pierwszy, lepszy model tego rodzaju obuwia.
Warto zapoznać się z istniejącymi propozycjami obuwia profilaktycznego, jakie dostępne jest m.in. na stronie https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-profilaktyczne. Przed zakupem należy ponownie zmierzyć stopę, porównując ją z tabelą rozmiarów i długością wkładki. Tak, aby nowe buty profilaktyczne stały się wsparciem dla stóp każdego dnia, zapewniając wygodne podparcie podczas wykonywania obowiązków zawodowych na stojąco.